انگور خراسان

انگور خراسان

میوه بهشتی انگور و خواص آن

انگور میوه ای با پوست نرم و دارای شیره می باشد که از درختان خانواده انگورسانان بوده و به درخت آن درخت مو نیز گفته می شود و معمولا در مناطق معتدل رشد می کند. محصولات متعددی از این میوه به دست می آید که از آن جمله می توان کشمش، ژله، مربا و. را نام برد. این میوه دارای دو نوع دانه دار و بی دانه می باشد که در رنگ های متنوعی مثل سیاه، سرخ، زرد و سبز قابل مشاهده هستند. از مهم ترین کشورهای اروپایی تولید کننده این میوه خوشمزه و محبوب می توان به فرانسه، آلمان و ایتالیا اشاره نمود. ایران نیز در رتبه دهم کشورهای تولید کننده این محصول در دنیا قرار دارد که رقمی حدود ۳/۳ درصد از کل تولید دنیا را در بر می گیرد. از معروف ترین انگورهای کشور انگور خراسان خصوصا انگور کاشمر را می توان نام برد. این میوه که به ملکه میوه ها نیز معروف است علاوه بر مزه دلنشینی که دارد، بسیار پر خاصیت و سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. هم چنین دارای کربوهیدرات سالم، آنتی اکسیدان، فیبر رژیمی و میزان خوبی از پروتئین است. این میوه بهشتی فواید و خاصیت های فراوانی دارد که از آن جمله می توان به پیشگیری از بعضی سرطان ها مانند سرطان ریه و پروستات، تقویت حافظه و توانایی مغز، بهبود سلامت قلب، تنظیم فشار خون، رفع یبوست، تقویت سیستم ایمنی، رفع خستگی و بهبود استحکام استخوان ها اشاره کرد.

 

انگور خراسان

انگور خراسان

اهمیت صادرات انگور خراسان

از مهم ترین استان های فعال در زمینه کشت و تولید این میوه، استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی می باشند. انگور خراسان از جمله میوه های خوب، با کیفیت و پرطرفدار کشور به شمار می آید. در بین اقلام کشاورزی صادراتی کشور این میوه از جمله محصولات صادراتی مهم این بخش به شمار می آید. انگور خراسان به عنوان محصولی کلیدی و استراتژیک به شمار می آید که از جمله اقلام صادراتی کشور نیز می باشد و صادرات این محصول برای این استان ها بسیار حائز اهمیت است. انگور صادراتی ایران شامل انواع بسیاری مانند کشمشی، یاقوتی، سیاه، سبز بی دانه و … می شود. از پرطرفدار ترین انواع صادراتی، سبز بی دانه است که با توجه به خواص آن و استفاده هایی که از آن می شود گزینه بسیار مناسبی برای صادرات می باشد.

 

انگور کاشمر

انگور کاشمر

 

انگور کاشمر، سوغاتی شیرین و پرخاصیت

شهر کاشمر در استان خراسان رضوی یکی از قطب های اصلی تولید این میوه در کشور می باشد که انگور کاشمر از محصولات شناخته شده ی این شهر است. انگور کاشمر را می توان یکی از بهترین انواع این میوه معرفی کرد. کاشمر و خلیل آباد منطقه ای کلیدی در زمینه تولید این میوه و کشمش در کشور به شمار می آیند که پتانسیل بالای این مناطق برای تولید این میوه و کیفیت بالای آن باعث شده انگور کاشمر و خلیل آباد طرفداران زیادی در سر تا سر کشور و دنیا داشته باشد. در کاشمر و خلیل آباد مجموعا ۱۰ هزار هکتار تاکستان وجود دارد که بیش از ۴۸ گونه در آن ها تولید شده و از این لحاظ به عنوان منطقه ای استراتژیک و شناخته شده در زمینه تولید این میوه در دنیا به شمار می آیند. گفتنی ست شهرهای کاشمر، بردسکن و خلیل آباد بیشترین سهم را در تولید انگور شرق کشور را دارا هستند.

اخبار مرتبط

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   اخبار
  •   تاریخ انتشار :  2018/12/26