خرید زعفران

خرید زعفران

خرید زعفران

خرید زعفران

یک خاطره

برای دوستان شمالی ام زعفران هدیه برده بودم.از مرغوبیت آن مطمئن بودم چون به خواهرم سفارش کرده بودم که خودش گل زعفران خریده و آن‌ها را پاک کند. تاکید کرده بودم زعفران‌ها با ریشه باشند چون برای مصرف خانگی خودم می‌خواستم. ما زعفران‌کارها نکات کوچکی از زعفران مرغوب می‌دانیم که اگر به خریدار بگوییم ما را کلاه بردار حساب می‌کند.دوستم با تعجب به زعفران‌ها نگاه کرد و بادیدن زعفران‌ها به اصطلاح وا رفت. خندیدم و گفتم: این زعفران‌ها خیلی مرغوبند و من برای مصرف شخصی خودم آن را سفارش داده‌ام. دوستم با بی‌میلی زعفران را در کیفش گذاشت. سه روز بعد دوستم لیستی از دوستانش را داد که برایشان از همان نوع زعفران بیاورم. به او چشمکی زدم و گفتم: به نظرت چطور زعفرانی بود؟ خندید و گفت:راستش تا حالا زعفرانی به این عطر و مزه نخورده بودم.

زعفران‌کارها برای مصرف خودشان زعفران دخترپیچ نگه می‌دارند.یعنی زعفرانی که با ریشه‌های سفید رنگش خشک شده باشد. ریشه‌های بلند سفید عطر فراوانی دارند ولی خیلی مشتری ندارند.(خرید زعفران)

 

زعفران:

زعفران گیاهی با خاصیت های دارویی فراوان است که درنواحی نیمه بیابانی می‌روید. زعفران داری پیاز است و با یک بار کاشت تا هفت سال می‌توان محصول برداشت کرد. معمولا سال اول بعد از کاشت فقط علف زعفران سبز می‌شود، اما سال‍‌‌های بعد قبل از سرزدن علف از هر پیاز گلی بنفش رنگ و بسیار زیبا و خوش‌بو از پیاز سرمی‌زند که منظره‌ای بسیار دلنواز به وجود می‌آورد.

 

چینش زعفران:

کشارزان معتقدند باید قبل از طلوع آفتاب به جمع آوری گل زعفران پرداخت. در این حالت هنوز گل‌ها غنچه‌اند و به راحتی از پیاز جدا می‌شوند. کشاورزان برای مصرف خودشان غنچه‌ها را با ریشه‌های بلند آن از پیاز جدا می‌کنند . اما برای مشتری پسند بودن گل‌ها را به اصطلاح سرکَن می‌کنند زیرا هم زودتر پاک می‌شوند و هم مشتری پسندترند.

اماده سازی زعفران:

گل‌های چیده شده زعفران اگر به سرعت پاک نشوند و کلاله‌ها از گلبرگ‌ها جدا نشوند، به شدت پلاسیده شده و از بین می‌روند. بنابراین به محض رسیدن به خانه پارچه‌ی بزرگ سفیدی را در خانه‌ای که هواجریان دارد پهن می‌کنند و گل‌ها را روی آن می‌ریزند. سپس آن را بین کارگرها پخش می‌کنند تا هرچه زودتر پاک شوند.

کارگرها تا نیمه‌های شب وزیرنور برق به جدا کردن کلاله از گل‌برگ‌ها می‌پردازند و سحر آن را به کشاورز تحویل می‌دهند. کشاورز کلاله‌ها را روی پارچه سفید دیگری پهن می‌کنند یا دستگاه‌های خاص دیگری به سرعت خشک می‌کند.(خرید زعفران)

زعفران در بازار:

 بسته بندی و رساندن زعفران به دست مشتری کار شرکت‌های پخش است.قبل از بسته‌بندی اگر مادهء ناخالصی میان زعفران‌ها باشد از آن جدا شده و بسته به بازار خرید از بسته‌بندی‌های ساده تا بسیار شیک با قیمت‌های متفاوت به فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

اگر به عناون یک مشتری می‌خواهید زعفران بخرید دیدگاه شما خیلی در خرید جنس خوب تاثیر دارد. برخی بسته‌بندی ساده‌تر اما زعفران اصیل‌تری را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر برند زعفران را ترجیح می‌دهند و بعضی‌ها از فروشنده‌های خانگی که آن‌ها را می‌شناسند خرید می‌کنند.عده‌ای هم فقط رنگ را ترجیح می‌دهند اما اگر زعفران تقلبی باشد رنگ زعفران سرطانزا خواهد بود.

خرید یک زعفران خوب:

در هرصورت بوی خوش زعفران بهترین معرف آن است. اغلب خریدارها حتی گلرنگ را از زعفران تشخیص نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند از برندها خرید کنند تا کلاه سرشان نرود. کلالهء زعفران به نسبت گل رنگ بلندتر است و در قسمت اولیه شیپوری مانند بوده و هرچه به سمت ریشه می‌رود باریک‌تر می‌شود. اگر کمی زعفران را داخل لیوان آب بریزید باید بعد از رنگ دادن کلاله بازهم قرمزرنگ بماند.سودجوها برخی گیاهان را رنگ صنعتی زده و به عنوان زعفران به مردم قالب می‌کنند.

کمی زعفران را لای کاغذ رونامه بگذارید و کمی فشار دهید. اگر کاغذ روزنامه حالت روغنی پیداکرد زعفران تقلبی است. طعم زعفران اصل کمی به تندی می‌زند اما اگر زعفرانی ظعم‍‌های دیگر داشت از خرید آن اجتناب کنید.

 

برای خرید زعفران میتوانید با شماره زیر در تماس باشید

 

۰۹۳۹۰۸۲۷۰۴۹

اخبار مرتبط

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   اخبار
  •   تاریخ انتشار :  2018/08/13