زعفران

زعفران

زعفران

زعفران

زعفران  که ابتدا به صورت پیاز و در اوایل بهار کاشت می گردد  این گیاه دارای پیاز غده ای بوده و برای کاشت آن باید مراحلی طی شود تا به فصل برداشت آن آذر رسیده و کار برداشت ان را انجام میگیرد.

زعفران درخانواده های ایرانی به عنوان  طلای سرخ شناخته شده است و به صورت ادویه خوش عطر و خوش بو در کنار انواع غذاها برای خوش طعم و خوش بو کردن استفاده می شود .

زعفران علاوه بر اینکه به عنوان چاشنی غذا استفاده می شود دارای خواص دارویی زیادی است و مصرف دارویی دارد.

خواص دارویی زعفران:

این گیاه دارای خواص دارویی زیادیاست که در زیر به آن اشاره می کنیم :

از ز عفران برای درمان افسردگی استفاده می شود و چای آن برای هضم غذا مفید می باشد. علاوه بر آن زعقران می تواند مسکن درد ،آرامش بخش و خواب آور باشد.

از دیگر فوایدی که می توان برای زعفران که به عنوان طلای سرخ در بین مردم شناخته شده است می توان به تقویت دهنده قوای جنسی و تصفیه کننده کبد و کلیه و مثانه  و ادرار آوربودن و همچنین محرک اعصاب این گیاه اشاره کرد.

این گیاه نیز اثر خون سازی دارد و گردش خون را آسان می کند.

مضرات استفاده بی رویه زعفران:

اما این گیاه درکنار همه فوایدی که دارد می تواند با استفاده بی رویه در مصرف آن باعث اسیب هایی  گردد و از جمله این مضرات می توان به بی حسی و فلجی و سقط جنین اشاره کرد.

استفاده زیاده از حد این گیاه همچین می تواند  باعث استفراغ و خونریزی از بینی ، پلک و دهان و سرگیجه و زردی پوست گردد.

نگهداری زعفران:

توجه داشته باشید که ز عفران بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه‌ای نگهداری شود.  در صورت نگهداری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزهٔ آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

نگهداری دم کرده ز عفران را می توان ان را در فریز نگهداری کرد و برای استفاده می توانید با کمی حرارت با خارج کردن ان از فریزر در زمانی زودتر از مصرف آن را یخ زدایی کرد.

نحوه اسیاب کردن زعفران

در قدیم و البته در زمان حال با استفاده از یک حبه قند بوده است ولی استفاده از این حبه قند باعث می شود که زعفران موقع دم کردن رنگ خوبی نداشته باشد. پس بهتر است آن را به تنهایی اسیاب کنید.

ز عفران را به طور معمول و رایج با آب جوش دم می کنند ولی گاهی اوقات نیز با شیر نیز دم می شود . محلول را روی حرارت غیر مستقیم قرار می دهند تا دم یکشد.

اخبار مرتبط

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   محصولات
  •   تاریخ انتشار :  2018/02/16