کشمش

کشمش

کشمش

کشمش

 

کشمش  محصولی است که از خشک کردن میوه انگور بدست می آید و مانند انگور نیز ذارای خواصی می باشد .این محصول موفق شده است جایگاه خود را در بین دیگر خشکبارها  محکم کند و جزو  دسته تنقلات قرار گیرد.

مراحل تهیه :

 مراحل تهیه این محصول به دو نوع سنتی و صنعتی انجام می گیرد که در روش سنتی، حبه‌های انگور را روی یک سینی بزرگ می‌ریزند و جلوی آفتاب خشک می‌کنند یا مانند گذشته خوشه‌های انگور را درزیرزمین‌ها یا اتاق‌ها‌ی تاریک آویزان می کردند تا خشک و در نهایت تبدیل به کشمش گردند.

در نوع صنعتی برای تهیه‌ی این محصول از انواع روشها استفاده می شود که از جمله این روشها میتوان استفاده ازبخار گوگرد یا غوطه‌ور کردن در تیزآب نام برد.

انواع :

بنابر روش هایی که برای خشک کردن انگور استفاده می شود،کشمش را می توان دریک نقسیم بندی به سه دسته تقسیم کرد: کشمشافتابی، انگوری ، تیزابی

کشمش آفتابی به میوه رسیده انگور بی دانه اطلاق می شود که با تابش مستقیم آفتاب خشک شده و به رنگ قهوه ای درمی آید. کشمش انگوری به رنگ زرد کهربایی تا قهوه ای روشن است و همراه دود گوگرد خشک می شود.

اما برای تولید انگور تیزابی از محلول های قلیایی مجاز استفاده می شود که در این نوع کشمش دارای رنگ زرد روشن تا قهوه ای خرمایی است.

توجه باید داشت که معمولاً کشمش  را از نوع بی دانه انگور تهیه می کنند زیرا نوع دانه دارآن ازمرغوبیت کشمش می کاهد.

خواص :

 این محصول مانند مادر خود دارای خواص زیادی است ومی توان گفت میوه ای خشک و مغذی است . و یک غذای پرانرژی ، کم چرب و کم سدیم است. کشمش در سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش مهمی بر عهده دارد ودارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و از تخریب سلولی جلوگیری می‌کند.

 کشمش، با وجود این که شیرین و چسبناک است بر دندان اثر مخربی ندارد، حتی می‌توان گفت این میوه خشک از فساد دندان جلوگیری می‌کند.

منبع فیبرکوجود در کشمش باعث جلوگیری از سرطان کولون، یاری به جلوگیری از رشد غیرمعمول سلول‌ها، بیماریها و همچنین کنترل قند خون می‌شود. این میوه خشک باعث عملکرد صحیح رگهای بدن می‌شود.

علاوه بر این خواص که ذکر کردیم می توان گفت که این میوه از سرطان جلوگیری می‌کند و باعث کاهش بیماری قلبی می‌شود و موجب کاهش استرس می‌شود.

 برای درمان بی‌نظمی معده و یبوست ، باعث تقویت اعصاب ، اسپاسم یا گرفتگی عضلانی را کم می‌کند.

باید توجه  داشته باشید که در مصرف کشمش باید دقت کنید زیرا گاهی اوقات مصرف زیاد ان ممکن است سبب اسهال شود. برخی  از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک به انگور و محصولات آن داشته باشند. و برخی دیگر ممکن است عوارض جانبی بالقوه شامل ناراحتی معده، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، سرفه، خشکی دهان، گلو درد، عفونت، سردرد و مشکلات عضلانی پیدا می کنند.

پس در مصرف این محصول و محصولات دیگر این خانواده باید تعادل را برقرار کرد و از مصرف زیاده از حد آن خودداری نمود.

 

شما عزیزان میتوانید برای سفارش و خرید کشمش مرغوب و با کیفیت، هر مقدار لازم با شماره زیر در تماس باشید

09390827049

اخبار مرتبط

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   محصولات
  •   تاریخ انتشار :  2018/02/17